Чи місце 18-річній людині у геріатричній установі?

02/09/2015 16:42

Таке запитання виникло у працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого, які разом із регіональним представником Уповноваженого у Дніпропетровській області відвідали дитячий будинок-інтернат у м. Дніпропетровську та Дніпропетровський геріатричний пансіонат.

Як з’ясувалося, через відсутність молодіжних відділень вихованців дитячих інтернатів після досягнення повноліття переводять до геріатричних установ. Саме напередодні  монітори заспокоювали вихованку, яка не хотіла залишати свій чудовий дитячий інтернат. І яким був їхній подив, коли наступного дня у Дніпропетровському геріатричному пансіонаті, де переважно проживають люди похилого віку, вони зустріли цю дівчину. Звісно, вона була в сльозах, не розуміла, чому тепер, будучи молодою, активною (не зважаючи на певні вади розвитку), вона має проживати у пансіонаті, де немає жодного її однолітка.

Ця проблема є системною і може бути вирішена шляхом створення установ підтримувального проживання для молодих людей з інвалідністю.

 Сам геріатричний пансіонат досить велика установа, в якій проживають майже 600 людей похилого віку та людей з інвалідністю. Візит розпочався з моніторингу психоневрологічного відділення. Перше, на що звернули свою увагу монітори, – це «голий» бетон і відсутність покриття практично на всій підлозі. Гнітюче враження справили обшарпані стіни кімнат, зламані приліжкові тумбочки, застарілі плями від протікання води на стелях. Варто наголосити, що в геріатричних пансіонатах люди проживають постійно, фактично до кінця свого життя.

Інші відділення були у набагато кращому стані. Всі кімнати менші – двомісні і затишні. Вони укомплектовані меблями, є можливість зберігати особисті речі: фотографії, великі портрети на стінах, магнітофони, DVD-програвачі тощо. Мешканці цих відділень скаржилися лише на якість хліба. Практично кожен опитуваний повідомив, що хліб неможливо їсти, хоча його достатньо.

Монітори виявили також відсутність доступу до питної води підопічних. Вони самі купують воду в магазині або ж беруть у кімнати компот чи узвар з обіду. Але за усіма міжнародними і державними нормами питна вода повинна бути безкоштовною та у вільному доступі.

Як позитив монітори відмітили організацію відпочинку: регулярно влаштовуються для підопічних концерти, зустрічі з місцевими письменниками, волонтерами. Кожного четверга проводиться дискотека, куди завжди приходить багато охочих.

В рамках моніторингового візиту до м. Дніпропетровська були також відвідані хоспіс при міській клінічній лікарні №15 та два Центри соціально-психологічної реабілітації для дітей.

За результатами моніторингових візитів будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого з прав людини.