Моніторингова група НПМ здійснила візит до Вороновицької філії обласного пансіонату для осіб з інвалідністю та похилого віку Вінницької обласної ради

08/02/2018 12:36

Вороновицька філія є психоневрологічним відділенням обласного пансіонату для осіб з інвалідністю та похилого віку, розрахованим на 205 осіб. На час візиту моніторингової групи національного превентивного механізму в установі перебувало 204 підопічних: 121 чоловіків та 83 жінки, з яких 17­ –  недієздатні особи.

У членів моніторингової групи склалось позитивне враження про роботу цього відділення. Пансіонат розташований у мальовничому місці, а територія за ініціативи персоналу філії облаштована елементами ландшафтного дизайну. В установі створено комфортні умови проживання: є необхідні меблі, в кімнатах мешкають до 4 підопічних, забезпечена можливість проживати сімейними парами.

Є підсобне господарство, продукція якого дозволяє покращити раціон харчування мешканців. Також позитивним є те, що сім підопічних, які доглядають за тваринами на господарстві, працюють на 0,25 ставки і отримують заробітну плату.

Підопічні легко йшли на контакт, вільно розповідали про своє життя та висловлювали побажання.

Водночас моніторами було виявлено проблеми забезпечення дотримання прав підопічних та персоналу.

Зокрема, підопічні обов’язково (не менш ніж раз на два роки) проходять стаціонарне лікування в психіатричній лікарні на вимогу МСЕК для продовження індивідуальних програм реабілітації, що не передбачено жодним законодавчим актом. В подальшому МСЕК фактично не дає жодних рекомендацій особам із інвалідністю, окрім забезпечення технічними засобами реабілітації та лікування у психіатричній лікарні.

Невідкладного ремонту потребують санітарні кімнати. Проте згідно з інформацією, наданою керівництвом установи, цього року будуть проведені всі необхідні будівельні роботи, оскільки проектно-кошторисна документація вже затверджена та навіть закуплено необхідне обладнання.

Не забезпечений безперешкодний доступ підопічних до питної води: кулери були порожніми, тому люди змушені пити воду з крану.

Також монітори відмітили неохайний вигляд підопічних – вони були одягнуті у старі зношені речі, при тому, що на складах було достатньо нового якісного одягу та взуття.

Про ці та інші виявлені проблеми та недоліки будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, які будуть направлені керівництву Міністерства соціальної політики України та Вінницької обласної державної адміністрації.