Є позитивна динаміка з поліпшення умов утримання ув’язнених, однак існує проблема із забезпеченням доступу ЛЖВ до медичної допомоги

08/10/2015 11:15

Це відзначив фахівець відділу адвокації ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ)» Олександр Гатіятуллін, який у складі моніторингової групи відвідав 2 жовтня 2015 року Харківську установу виконання покарань №27.

Члени моніторингової групи, до якої увійшли також головний спеціаліст Департаменту з питань реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого Валентина Оболенцева та монітори НПМ від громадськості Андрій Черноусов і Костянтин Ключарьов, вивчали умови утримання ув’язнених, стан виконання рекомендацій попереднього візиту, який відбувся у 2013 році, та рівень забезпечення права на медичну допомогу.

Хоча установа укомплектована медичними працівниками на 90%,  аналіз представленої медичної документації засвідчив, що медична допомога та виявлення ВІЛ-інфікованих осіб в установі організовано на низькому рівні. Так, за 9 місяців 2015 року обстежено на ВІЛ лише 9,6% з усіх ув’язнених та засуджених, із яких лише у 11 осіб виявлено ВІЛ, що становить близько 7%  усіх обстежених.

 Результати моніторингу свідчать про наявність у зазначеній установі системної проблеми, яка полягає у неналежному обстеженні на ВІЛ ув’язнених та доступу ВІЛ-позитивних осіб до антиретровірусного лікування. В установі на обліку перебувають всього 19 ВІЛ-позитивних людей, із яких 11 отримують антиретровірусне лікування.

Зі слів медичного працівника, відповідального за здійснення заходів з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, призначення антиретровірусної терапії здійснюється лікарем-інфекціоністом Темнівської виправної колонії (№100), який раз на місяць здійснює консультативний прийом в установі.

Дотестове консультування проводиться по 10 хвилин на особу, що може свідчити про недостатню його якість.

В установі тримаються хворі на туберкульоз особи,  які переважно слідують транзитом до спеціалізованої туберкульозної лікарні. Облік зазначених хворих ведеться неналежним чином.

Як зазначили монітори,  позитивним моментом є те, що учасникам програми замісної підтримувальної терапії надається доступ до лікування. Також у медичній частині створюється кабінет для проведення ЗПТ, але необхідне ліцензування діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Моніторами було констатовано поліпшення умов перебування ув’язнених та забезпечення їх медичними препаратами. Наприклад, 2-режимний корпус, який не відповідав стандартам утримання ув’язнених (побудований у  1848 році), було законсервовано, а всі ув’язнені переведені до інших режимних корпусів. Ведуться ремонтні роботи у камерах, прогулянкових двориках, камерах-палатах медичної частини, аптечному складі, банно-пральному комбінаті та камерах збірного відділення. Індивідуальні бокси у збірному відділені виведені з експлуатації.

Варто також зазначити, що в установі здано в експлуатацію кімнату для тривалого побачення засуджених до довічного позбавлення волі. З початку року було надано три таких побачення.

За результатами візиту готується звіт з відповідними рекомендаціями Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для реагування з боку Держаної пенітенціарної служби України.