У виправних закладах Кіровоградської області виявлені факти жорстокого поводження із засудженими

07/08/2015 10:40

Моніторингова група у складі працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та регіонального координатора Уповноваженого зі зв’язків із громадськістю у Кіровоградській області Віктором Жученею спільно з представниками громадськості здійснила візити до Петрівської виправної колонії (№ 49) та Кіровоградського слідчого ізолятора.

Під час моніторингу були виявлені порушення порядку тримання засуджених, що зумовлюють жорстоке і таке, що принижує гідність людини, поводження.

Зокрема, адміністрація Петрівської виправної колонії з метою реагування на процеси, які відбуваються в середовищі засуджених, використовуючи кримінальну субкультуру, стратифікує засуджених та перекладає на них відповідальність за підтримання правопорядку. Під час конфіденційних бесід із засудженими отримано інформацію про застосування насильства до засуджених, що віднесені до категорії негативно спрямованих. Так, 26.06.2015 з Петрівської виправної колонії до Кіровоградського слідчого ізолятора було  доставлено одного із таких засуджених, у якого монітори під час огляду виявили численні тілесні ушкодження.

При цьому  встановлено, що будь-яка медична допомога цьому засудженому не надавалася, факт отримання ним тілесних ушкоджень не зафіксований, службове розслідування не проводилося. Більше того, персонал установ намагався це приховати, надавши пояснення, що засуджений з власної необережності впав зі сходів. Моніторинговою групою було вжито заходів щодо проведення медичного огляду засудженого та фіксації у нього тілесних ушкоджень. Про вказану подію було поінформовано прокуратуру Кіровоградської області, яка проігнорувала це повідомлення, відповідно правової оцінки дій персоналу установ не надано.

У подальшому на вимогу працівників Секретаріату Уповноваженого зазначена подія належним чином була зафіксована лише після прибуття слідчо-оперативної групи за викликом «102». Під час опитування засудженого працівниками міліції він відмовився заявляти про вчинений стосовно нього злочин, а слідчий  заявив про неможливість відкриття кримінального провадження за відсутності заяви потерпілого. Таке ставлення та реагування працівників правоохоронних органів дає підстави стверджувати про порушення ними законодавства в частині невідкладного початку проведення досудового розслідування за фактами жорстокого поводження.

Під час візиту монітори також зазначили, що попри проведення вибіркових поточних ремонтів у Петрівській  виправній колонії та Кіровоградському слідчому ізоляторі житлові приміщення гуртожитків та камери потребують модернізації та реконструкції. В установах для осіб, які в них тримаються, не створені гідні санітарно-гігієнічні та побутові умови, що в окремих випадках суперечить вимогам законодавства. Належне прибирання не здійснюється, брудно, обмежений доступ до свіжого повітря та природного освітлення. Обладнання санвузлів не забезпечує зручності їх використанням та принижує гідність людини. Крім цього, під час спілкування засуджені скаржилися на відсутність роз’яснювальної роботи з ними, порушення порядку відправлення звернень, неможливість оскаржити дії адміністрації тощо.

За фактом виявлених порушень Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини  відкрито провадження та буде внесено акти реагування Уповноваженого відповідним центральним органам державної влади.