У Фастівському МВ ГУМВС України Київської області порушуються права затриманих

06/04/2015 11:10

2 квітня 2015 року працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини разом із представником громадської організації «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів» здійснено перевірку дотримання прав людини у Фастівському міськвідділі міліції ГУМВС України в Київській області.

Перевіркою встановлено, що у зазначеному міськвідділі систематично ігноруються вимоги Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України та відомчих нормативних актів  щодо забезпечення права на захист затриманих осіб. Про затримання осіб не здійснюється повідомлення центрів з надання безоплатної правової допомоги негайно після такого затримання, виявлено випадки, коли про затримання осіб таке повідомлення взагалі не було здійснено. Таким чином, посадові особи, які здійснюють затримання, позбавляють передбаченого Конституцією та законами України права на захист затриманих осіб.

У міськвідділі  відсутня особа, відповідальна за перебування затриманих, яка повинна контролювати дотримання прав кожної затриманої особи з моменту її затримання (наявність такої особи передбачена статтею 212 Кримінального процесуального кодексу України),  неналежним чином здійснюється облік осіб, які потрапляють до органу внутрішніх справ (виявлено випадки, коли затримані  особи взагалі не були записані),  відсутні спеціальні приміщення для роботи із затриманими та доставленими особами і усі дії із затриманими особами проводяться у робочих кабінетах працівників міліції, що створює ризики неналежного поводження і заборонено законодавством.

Крім того, у міськвідділі відсутні відповідним чином обладнані спеціальні приміщення для тимчасового тримання затриманих або доставлених осіб, не на всіх кабінетах зазначено прізвища та посади співробітників органу внутрішніх справ, які там працюють, система архівації камер відеоспостереження не налаштована (неправильно зазначається дата та час зйомки), відсутня особа, що зобов’язана обслуговувати вказану систему та мати доступ до архівної інформації. Це не дозволяє у випадку небезпідставної скарги на неналежне поводження довести або спростувати відповідні відомості.

У міськвідділі не належним чином організовано надання домедичної допомоги, аптечки відповідним чином не укомплектовані та мають прострочені ліки.

Варто зазначити, що усунення переважної більшості виявлених недоліків не потребує додаткових матеріальних витрат.

Повний перелік недоліків разом із відповідними рекомендаціями надіслано до Міністерства внутрішніх справ України та Генеральної прокуратури для належного реагування.