Забезпечення прав пацієнтів Київської міської психоневрологічної лікарні №3 – на контролі Уповноваженого

06/03/2015 11:03

26 лютого 2015 року в рамках реалізації національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками «Асоціації незалежних моніторів» здійснили другий моніторинговий візит без попередження до Київської міської психоневрологічної лікарні № 3 (смт Глеваха, Васильківський район Київської області).

У лікарні перебувають одні з найуразливіших категорій психічно хворих – пацієнти, направлені сюди за рішенням суду, психотуберкульозні, хронічні та геронтопсихіатрічні хворі.

Відділення примусового лікування з посиленим наглядом знаходиться в окремому одноповерховому будинку, куди було змушено переїхати після пожежі у старому приміщенні. Відділення вимагає ремонту: в деяких палатах на стелях грибок як наслідок протікання даху. У палатах перебувають від 2 до 5 осіб. Ліжка дерев’яні, однак матраци не за розмірами та незручні, тож деякі пацієнти користуються власними матрацами, постільною білизною, рушниками і навіть подушками. Зі слів пацієнтів, вони тільки останнім часом раз на тиждень мають можливість приймати душ з гарячою водою, до цього персонал грів воду у відрах. У відділенні примусового лікування відсутня окрема палата для проведення карантинних заходів. До того ж у відділенні примусового лікування разом з іншими пацієнтами перебуває на лікуванні хворий на туберкульоз, незважаючи на те, що така ситуація грубо порушує право на безпеку для інших пацієнтів.

З пацієнтами, які перебувають у таких умовах роками, проводять примітивні реабілітаційні заняття, які обмежуються малюванням та ліпленням з пластиліну. Щодо психотерапевтичних заходів, то вони для пацієнтів майже недоступні, тому що у лікарні для цього немає спеціалістів.

Серйозною проблемою є поширеність туберкульозу. Психічно хворі люди найбільш уразливі до цієї хвороби, тому що за соціальним статусом мають вкрай низький рівень життя. Для Києва тільки в цій лікарні є відділення для лікування туберкульозу у психічно хворих, однак умови у цьому відділенні не відповідають жодним санітарно-гігієнічним нормативам. У відділенні не виконується інфекційний контроль, до того ж харчування таких хворих не відрізняється від харчування пацієнтів інших відділень, яке і так мінімальне (4 грн 80 коп. на добу на одного пацієнта).  Це грубо порушує права пацієнтів на якісне лікування і може розцінюватися як прояви катувань, жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження.

З метою забезпечення прав пацієнтів Київської міської психоневрологічної лікарні № 3 будуть надіслані листи до Міністерства охорони здоров’я України та керівництву міста Києва.