Діяльність регіональних офісів Уповноваженого – ефективний спосіб безперешкодного доступу громадян до правозахисних механізмів

04/07/2017 16:48

Так, лише за червень 2017 року завдяки регіональним представникам у Житомирській, Івано-Франківській, Донецькій областях шляхом їхньої присутності у судових процесах під час розгляду кримінальних проваджень обвинуваченим громадянам Л. (м. Івано-Франківськ) та Ц. (м. Бахмут) змінено запобіжний захід з тримання під вартою на запобіжний захід у вигляді домашнього арешту; зменшено судом апеляційної інстанції підозрюваному громадянинові С. розмір застави при застосуванні міри запобіжного заходу взяття під варту; розглянуто й задоволено клопотання обвинуваченого громадянина К., поданого ще в жовтні 2015 року про зняття арешту з його майна, земельної ділянки та його будинку.

Щоденно до Уповноваженого з прав людини надходять прохання від громадян щодо присутності регіональних представників під час розгляду судових справ і значною мірою кримінальних проваджень.

У зв’язку з цим слід нагадати, що відповідно до статті 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» Уповноважений має право бути присутнім на засіданнях судів усіх інстанцій, у тому числі на закритих судових засіданнях, за умови згоди суб’єкта права, в інтересах якого судовий розгляд оголошено закритим.

У разі отримання обґрунтованої скарги регіональним представникам Уповноваженого надається доручення щодо здійснення моніторингу дотримання судом процесуальних прав заявників.

Нагадаємо, на початку 2016 року було презентовано оновлений Стратегічний план діяльності Уповноваженого на 2016-2017 роки, який доповнювався додатковими стратегічними напрямами, зокрема розширенням інституційної спроможності Секретаріату Уповноваженого шляхом розбудови мережі регіональних офісів.

«В рамках реформи з децентралізації країни, а також враховуючи нові виклики в державі, передбачено створення мережі регіональних офісів Уповноваженого з прав людини на всій території України», – повідомляла Валерія Лутковська.

На виконання вказаного завдання була розроблена «Стратегія зміцнення регіональної присутності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

Стратегією передбачено оперативне реагування на запобігання порушенням прав людини по всій території України, тобто присутність офісу Уповноваженого у кожній області, в якому є два представники – регіональний представник Уповноваженого, державний службовець з мандатом Уповноваженого, який має прямий зв’язок з київським офісом, а також регіональний координатор Уповноваженого із числа громадськості, за участю якого відбувається координація зв’язків із місцевими представниками організацій громадянського суспільства.

Така модель діяльності регіональних офісів Уповноваженого створена для безперешкодного доступу громадян до правозахисних механізмів.

Регіональна присутність Офісу Уповноваженого розбудовується за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Наразі моніторинг дотримання процесуальних прав заявників триває.