Право власності на майно та землю підопічних соціальних закладів має бути законодавчо врегульовано

31/08/2016 12:04

Моніторингова група в складі регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Волинській області та громадського монітора ознайомилася з роботою стаціонарного відділення постійного та тимчасового проживання Територіального центру соціального обслуговування Володимир-Волинської РДА.

Територія стаціонарного відділення, розташованого у двоповерховій будівлі в с. Льотниче неподалік м. Володимир-Волинського, огороджена та впорядкована, з великою кількістю зелених насаджень та квітів, захищених від сонця лавочок, місць для прогулянок, альтанок та бесідок.

Під час спілкування з підопічними монітори дізналися про нарікання щодо незабезпечення їхнього права на доступ до засобів зв’язку, оскільки багато хто з них не мають мобільних телефонів, а стаціонарним телефоном адміністрація дозволяє скористатися для телефонних розмов лише в межах району. Також адміністрацією установи не вирішено питання про доступ підопічних до інтернет-зв’язку, хоча в установі є комп’ютерна техніка та інтернет-зв’язок.

Моніторингова група зазначила, що в установі відсутні процедурний та масажний кабінети, кімната для побачень з близькими родичами, кімната для ночівлі родичів та близьких.

На час візиту було виявлено, що в установі не забезпечено право на скаргу, оскільки відсутня скринька скарг та пропозицій та інформація про те, куди можна звернутися, якщо права підопічних та працівників порушуються.

 Було з’ясовано, що частина пацієнтів має право власності на нерухомість, землі сільськогосподарського призначення, які використовуються або їхніми родичами, або здаються в оренду місцевим фермерським господарствам. За це вони чи їхні родичі отримують оплату в натуральній чи грошовій формі. При цьому не всі родичі опікуються про осіб, які передали їм це майно і перебувають в установі.

Монітори наголошують, що вказана проблема є системною. Після смерті мешканців установ системи соціального захисту населення, як правило, їхнє майно успадковують родичі, хоча оплачує перебування в установах громада через місцеві бюджети. Не стосується це лише дітей, які мають оплачувати проживання батьків, а також осіб, які уклали договір довічного утримання.

Практика інших країн свідчить, що після влаштування до геріатричної установи, майном і частиною доходів мешканців розпоряджається місцева громада або ж сама установа.

«На часі ці питання вирішити в нормативному порядку і в Україні, що сприяло б зміцненню матеріальної бази таких установ», – такого висновку дійшла моніторингова група.

За результатами проведеного моніторингового візиту будуть підготовлені відповідні акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.