Відкрито провадження Уповноваженого у справі про вчинення катування працівниками поліції Харківщини

27/05/2016 14:23

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 22 травня 2016 року надійшла інформація щодо незаконного затримання та побиття громадянина С. працівниками Червонозаводського відділення поліції Комінтернівського відділу ГУ НП в Харківській області.

У межах провадження у справі про порушення прав і свобод людини, відкритого Уповноваженим за вказаним фактом, працівниками відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого 24 травня 2016 року здійснено виїзд до Харківської області, де вивчена документація відповідних органів поліції та прокуратури, закладів охорони здоров’я. Крім того, було опитано очевидців та інших осіб, дотичних до зазначеної події, у тому числі працівників поліції, отримано дані камер відеоспостереження, аудіофіксації тощо.

В результаті проведених заходів працівниками відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого було зібрано матеріали та відомості, попередній аналіз яких свідчить про те, що громадянина С. було затримано 30 квітня 2016 року та доставлено до приміщення поліції, де до нього було застосовано насилля. 2 травня 2016 року каретою швидкої допомоги його було госпіталізовано до лікарні з переломом ребра, забоями та іншими тілесними ушкодженнями (за результатами висновків судово-медичної експертизи, травми, отримані громадянином С., відносяться до «середньої тяжкості»).

 Того ж дня із закладу охорони здоров’я до органу поліції надійшло повідомлення про звернення громадянина С. з інформацією про тілесні ушкодження, завданими йому, з його слів, працівниками поліції. Перевірку за цим повідомленням, всупереч вимогам чинного законодавства, працівники поліції розпочали лише 20 травня 2016 року, не внісши при цьому відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не повідомивши про вказаний факт прокурора.

24 травня 2016 року,без проведення належної перевірки, матеріали за фактом нанесення громадянину С. тілесних ушкодженьпрацівниками міліції списані до справи.

Крім нанесення тілесних ушкоджень громадянину С. та створення умов для неналежного розслідування цього факту, зібрані матеріали свідчать про низку інших порушень в діяльності працівників поліції, зокрема:

– неправомірне затримання та доставляння громадянина С. до поліції;

– внесення недостовірних відомостей до облікової документації щодо перебування громадянина С. у відділенні поліції;

– неповідомлення Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги про його затримання.

Матеріали, зібрані в ході провадження, наразі опрацьовуються. За результатами опрацювання до органів прокуратури та МВС України будуть направлені відповідні акти реагування Уповноваженого.