Права дітей Криворізького дитячого будинку-інтернату порушуються через бюрократію і недосконалість нормативів

02/07/2015 12:23

Представники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини спільно з громадськими моніторами відвідали Криворізький дитячий будинок-інтернат Дніпропетровської обласної ради. На час візиту в ньому проживало 120 вихованців: 69 дітей (із них 29 дітей, позбавлених батьківського піклування, 7 дітей-сиріт) та 51 підопічних молодіжного відділення. Всім встановлена інвалідність, вони потребують реабілітації.

Роками створена потужна реабілітаційна база інтернату залишилася в сусідній будівлі, оренду якої у 2012 році міська рада інтернату не продовжила. Наразі в ній розташований реабілітаційний центр для дітей міста. Центр реабілітації фінансується з міського бюджету, а дитячий будинок-інтернат – з обласного. Саме це стало причиною того, що діти і молодь цього інтернату не можуть користуватися залами і тренажерами, приймати лікувальні ванни в реабілітаційному центрі. Дві будівлі колись з’єднувала стежка, яка заросла. Через нормативну казуїстику щільно зачинена хвіртка в паркані, що відокремлює ці установи.

А в інтернаті, розташованому в колишньому приміщенні дитячого садка, для реабілітації вихованців змогли виділити лише невеличке приміщення площею 8 м2.

Персонал інтернату визнає проблеми в організації реабілітації. Крім відсутності реабілітаційної бази, недостатньою є кількість фахівців. Згідно з чинними нормативами, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 01.10.2008 р. № 411, реабілітацію дітям здійснюють два вчителі-реабілітологи та фахівець з фізичної реабілітації (з розрахунку на сто дітей). Скористатись послугами фахівця з фізичної реабілітації вихованці в середньому можуть раз на два тижні.

Працівники, показуючи фотографії до і після усиновлення вихованців, раділи разючим змінам їхнього стану за короткий час за умови ефективної реабілітації. Але визнавали, що в інтернаті дітям не можуть забезпечити такий рівень піклування.

Переважна кількість вихованців закладу має важкі захворювання. На думку моніторингової групи, вони більше потребують не реабілітації, а паліативної допомоги й абілітації  (системи заходів для опанування уміння здійснювати самообслуговування). Однак відсутні нормативні акти, які б регламентували  надання цих послуг для дітей у будинку-інтернаті.

«Діти оточені любов’ю і турботою, – відзначила одна з моніторів Валентина Волік, – персонал кваліфікований і небайдужий. В пристосованому приміщенні колишнього дитячого садочку розумно використовується кожний квадратний метр, щоб створити комфорт і затишок дітям».

Тривалий час не вирішується питання визначення процедури зняття і використання частини пенсій та соціальних допомог вихованців і підопічних, опіку над якими здійснює заклад. Наразі на особистих рахунках у банку накопичилося майже 2 млн грн, які могли б бути використані на власні потреби, оскільки механізм витрачання цих коштів теж відсутній.

Також під час візиту встановлено й порушення прав працівників, зокрема з жовтня 2014 року їм не виплачується індексація заробітних плат.

Стосовно зазначених та інших проблем підготовлено акт реагування Уповноваженого з прав людини керівництву Міністерства соціальної політики та Дніпропетровської обласної ради.