Омбудсманом у взаємодії з громадськістю проведено перевірку дотримання прав пацієнтів ЗПТ в діяльності правоохоронних органів Херсонщини

24/06/2015 12:09

Залучення представників неурядових організацій до проведення проваджень Уповноваженого з прав людини у справах про резонансні та системні порушення прав і свобод людини, які в подальшому здійснюються в форматі громадсько-парламентських розслідувань, стало системною практикою в діяльності Уповноваженого. Це дає змогу поєднати повноваження Омбудсмана з ресурсами та можливостями неурядових правозахисних організацій, забезпечити максимальну прозорість та неупередженість кожного провадження за фактами порушення прав і свобод людини.

Підставою для відкриття та проведення одного з таких проваджень стали непоодинокі звернення громадян, повідомлення адвокатів та представників громадськості, що опікуються проблемами вразливих груп населення, щодо позбавлення пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) права на медичну допомогу в діяльності правоохоронних органів Херсонської області.

У період з 16 по 18 червня 2015 року в межах зазначеного провадження представниками громадськості спільно з працівниками Секретаріату Уповноваженого було проведено низку заходів. Зокрема, відбулася зустріч із активістами Херсонського обласного благодійного фонду «Мангуст», які опікуються проблемами пацієнтів ЗПТ та ЛЖВ; було відвідано заклади охорони здоров’я (обласні наркологічний та протитуберкульозний диспансери), Херсонський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Суворовський, Дніпровський та Комсомольський райвідділи міліції м. Херсона та Новокаховський МВ УМВС України в Херсонській області, ізолятор тимчасового тримання ХМУ УМВС України в Херсонській області.

Також не залишилися поза увагою учасників провадження Херсонський слідчий ізолятор та дільниця СІЗО при Дар’ївській ВК-10 Управління ДПтС України в Херсонській області.

З числа громадськості у заходах, передбачених провадженням Уповноваженого, взяли участь ГО ХОБФ «Мангуст» (Куценко В.В.), Херсонське обласне відділення ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» (Скляренко Т.О.), які діяли на підставі персональних доручень Уповноваженого з прав людини.

Вивчена документація та свідчення опитаних осіб  свідчать про наявність низки системних порушень прав осіб, хворих на наркоманію, в діяльності правоохоронних органів області. До таких, перш за все, слід віднести:

- затримання за відсутності підстав, передбачених законодавством України;

- маніпуляції з обставинами вилучення наркотичних засобів та підставами затримання;

- маніпуляції з часом фактичного затримання;

- тривале тримання затриманих осіб у місцях, не передбачених для такого тримання;

- порушення процесуальних прав затриманих осіб (права на правову допомогу, права на повідомлення третіх осіб про затримання тощо);

- порушення права на медичну допомогу, у тому числі незабезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії чи детоксикації відповідно до призначень лікаря;

- неналежне виконання слідчими суддями загальних обов’язків судді щодо захисту прав людини, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, при розгляді ними клопотань про обрання запобіжних заходів.

Свою увагу працівники Секретаріату Уповноваженого та експерти від громадськості приділили також вивченню питань взаємодії закладів охорони здоров’я з правоохоронними органами у разі затримання хворих на наркоманію осіб відповідно до вимог чинного законодавства.

Наразі провадження Уповноваженого триває. Проводиться аналіз та узагальнення отриманих матеріалів і відомостей про порушення прав людини, за результатами якого будуть ініційовані перевірки контролюючими органами та підготовлені акти реагування Уповноваженого до органів державної влади щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини з метою поновлення порушених прав.