Під час моніторингу Вінницької виправної колонії (№ 86) виявлені порушення прав засуджених

24/03/2016 17:04

22 березня 2016 року в ході моніторингового візиту, що відбувся за участю представників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини та громадськості, вивчено стан дотримання прав людини в діяльності Вінницької виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області (№ 86). Учасники візиту мали можливість безпосередньо спілкуватися із засудженими, а також безперешкодно оглянути житлові, побутові та виробничі приміщення.

Під час моніторингу були виявлені випадки, коли окремі засуджені проживали в умовах, що значно відрізнялися у гірший бік від умов проживання інших в’язнів. Норма жилої площі в приміщеннях для проживання таких осіб є меншою від законодавчо визначеної та становить трохи більше 3 квадратних метрів на одного засудженого, сама кімната обладнана застарілими меблями, віконні рами потребували заміни.

На час візиту в дільниці соціальної реабілітації установи тримався 31 засуджений. Водночас, спальне приміщення дільниці обладнано лише 12 спальними місцями, що пояснювалося адміністрацією установи проживанням частини засуджених за межами установи на території виробничих об’єктів, у яких вони працевлаштовані. Крім цього, на вказаній дільниці не обладнано побутової кімнати та кімнати для сушіння одягу та взуття.

 Моніторами виявлено також факти порушень з боку адміністрації установи законодавства про працю. Так, засудженим, які працевлаштовані кухарями в їдальні колонії та фактично працюють більше восьми годин на добу, нараховується заробітна плата менша від законодавчо визначеного мінімального розміру. При цьому, робота таких осіб у вихідні та святкові дні не компенсується взагалі.

Засуджені, які працевлаштовані на посади бригадирів, перебувають у більш превілійованих умовах у порівнянні з іншими ув’язненими. Оплата праці таким особам здійснюється за погодинною системою, у той же час нарахуванням заробітної плати іншим засудженим організовано за відрядним принципом. Таким чином, у лютому цього року бригадирам були нараховані 689 гривень, а іншим працевлаштованим особам – від 6 до 41 гривні.

У медичний частині установи в окремій палаті трималося дві особи, хворі на туберкульоз, які унаслідок зволікання з боку Державної пенітенціарної служби України протягом місяця очікували етапування до спеціалізованого медичного закладу для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

За результатами моніторингу Вінницької виправної колонії (№ 86) до Державної пенітенціарної служби України буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених недоліків та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.