Завдяки втручанню Уповноваженого поновлено право громадянина та прийнято рішення про звільнення його від подальшого відбування покарання

23/02/2015 16:19

Закінчився моніторинг дотримання процесуальних прав та законодавства, що тривав у рамках провадження Уповноваженого з прав людини у справі про порушення конституційних прав Івана Нечипорука та Олександра Моцного, які вироком апеляційного суду Тернопільської області від 31.07.2007 були засуджені за вчинення особливо тяжких злочинів до позбавлення волі строком на 15 років з конфіскацією всього належного їм майна.

Рішенням Європейського суду з прав людини  від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» було констатовано порушення статей 3, 5, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з боку національних органів досудового слідства та судів першої і касаційної інстанцій при розгляді зазначеної кримінальної справи.

З огляду на зазначене рішення Європейського суду, Верховний Суд України постановою у 2012 році скасував вищезгаданий вирок та ухвалу суду касаційної інстанції стосовно Івана Нечипорука, а справу направив у цій частині на новий судовий розгляд.

Згідно з вироком Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.06.2013, який залишено без змін відповідно до ухвали суду апеляційної інстанції від 29.11.2013 та постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 29.07.2014, Іван Нечипорук виправданий через недоведеність його участі у вчиненні інкримінованих йому злочинів. 

З огляду на те, що Олександр Моцний піддавався кримінальному переслідуванню разом з Іваном Нечипоруком у згаданій кримінальній справі як співучасник злочинів, то констатовані Європейським судом порушення Конвенції беззаперечно стосувались і його.

Зважаючи на зазначені обставини, Уповноважений з прав людини двічі зверталась до Генеральної прокуратури України з проханням ініціювати перегляд ухваленого й щодо Олександра Моцного судового рішення за нововиявленими обставинами.

За заявами прокурора та адвоката в інтересах Олександра Моцного 06.11.2014 апеляційний суд Тернопільської області переглянув за нововиявленими обставинами вирок цього ж суду від 31.07.2007. Судом ухвалено рішення: закрити кримінальне провадження за обвинуваченням Олександра Моцного за пунктами 6,12 частини другої статті 115, частиною четвертою статті 187 Кримінального кодексу України у зв’язку з невстановленням достатніх доказів для доведення його винуватості у суді і вичерпані можливості їх отримання, а за частиною першою статті 263 Кримінального кодексу України – визнано його таким, що відбув призначене раніше покарання, та про негайне звільнення Олександра Моцного від подальшого відбування покарання.

У лютому 2015 року передбачений законом строк оскарження зазначеного судового рішення в касаційному порядку закінчився. Правом оскарження рішення суду ніхто з учасників судового провадження не скористався. Отже, рішення апеляційного суду Тернопільської області від 06.11.2014, прийняте щодо Олександра Моцного, вступило в законну силу.