Інтернати в зоні АТО функціонують завдяки допомозі військових і самовідданості працівників, але потребують системної державної підтримки

23/12/2014 11:19

Такого висновку дійшли члени  моніторингової групи у складі заступника керівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини Олени Темченко, регіональних координаторів зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого в Луганській області Валерія Архіпова та в Харківській області Юрія Чумака, які відвідали Теплівський та Старобільський психоневрологічні інтернати Луганської області.

Зокрема, у Теплівському ПНІ протягом 4 місяців було відсутнє фінансування, запаси ліків та харчування за цей час скінчилися. «Нам у всьому допомагали українські військові, без їхньої допомоги ми не могли б забезпечити навіть харчуванням 110 хворих жінок», – розповіли працівники закладу.

Самі працівники інтернату, незважаючи на те, що тривалий час не отримували зарплатні, продовжували сумлінно виконувати свої обов’язки, та ще й купували за власні кошти необхідне, зокрема миючі засоби.

Через обстріли з боку бойовиків були знеструмлені села, відключення електрики відбувається постійно, тому щоб готувати їжу підопічним, працівники змайстрували пічку у дворі, яка працює на дровах.

З жовтня фінансування з боку держави було поновлено, але важко освоїти кошти, оскільки психоневрологічний інтернат розташований неподалік від району бойових дій, і постачальники відмовляються їздити під обстрілами, проте водій закладу доставляє продукти щоденно.

В інтернаті наразі є багато проблем: відсутні нейролептики, хворі цьогоріч не змогли пройти поглиблений медичний огляд, памперсів для дорослих підопічних не завозили багато місяців, в основному корпусі ПНІ місцями протікає дах тощо.

Моніторингова група привезла гуманітарну допомогу. Найбільш необхідними виявилися миючі засоби, памперси і ліки (придбані за кошти, зібрані київськими ІТ-волонтерами і працівниками Департаменту НПМ Секретаріату Омбудсмана).

Також монітори відвезли памперси, господарчі речі й цитрусові до Старобільського ПНІ, в якому перебувають 175 чоловіків з розладами психіки.

Фінансування цього інтернату не припинялося, його матеріально-технічне забезпечення є кращим, у тому числі, завдяки ефективному підсобному господарству. Незважаючи на те, що цей інтернат розташований далі від активних бойових дій, в ньому облаштували укриття для всіх підопічних на випадок надзвичайної ситуації із запасом харчів на 2 місяці. Також збудували пічку, заготовили продукти на зиму навіть більше, ніж минулого року.

Хоча моніторингова група виявила певні проблеми в організації належного проживання і реабілітації в зазначених інтернатах, однак у нинішніх умовах нагальним завданням є збереження життя підопічних і забезпечення їх найнеобхіднішим. Однак без підтримки держави і суспільства це неможливо.