У виправних закладах Одеської області виявлено факти грубих порушень прав засуджених та ув’язнених

23/10/2015 16:44

Моніторингова група у складі працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, регіонального координатора Уповноваженого зі взаємодії з громадськістю в Одеській області Андрія Толопіла та представників громадськості здійснила візити до Одеської установи виконання покарань (№21) та Одеської виправної колонії (№14).

Під час конфіденційного спілкування із засудженими до моніторингової групи надійшли скарги з приводу неправомірних дій адміністрації установи: неналежного харчування (низької якості приготування їжі, випічки хліба, невідповідності вимогам харчування), а також завищеної плати за користування кімнатами тривалого побачення (Одеська установа виконання покарань (№21).

Після огляду житлових приміщень Одеської установи виконання покарань (№21) та Одеської виправної колонії (№14) були виявлені факти недотримання норм житлової площі на одного засудженого. Так, наприклад, у відділеннях соціально-психологічної служби дільниці ресоціалізації Одеської виправної колонії (№14) у житловому приміщенні 5,2х6,3 м перебували 24 засуджених, що склало 1,5 м2 на одну особу при нормативі у 4 м2.

В установах не створені нормальні санітарно-гігієнічні та матеріально-побутові умови. Житлові приміщення Одеської установи виконання покарань (№21) потребують капітального ремонту: у більшості загальних камер брудно, стіни покриті пліснявою, протікають, через хламіття існує брак вільного місця, наявні антисанітарія та неприємний запах. Санвузли перебувають у незадовільному технічному стані, вентиляція та наявне освітлення недостатні або відсутні.

В ході моніторингового візиту до Одеської виправної колонії (№14) був виявлений вкрай низькій рівень організації надання медичної допомоги засудженим, що фактично можна розцінювати як жорстоке поводження з позбавленими волі особами. Так, зокрема, медичною службою не організований диспансерний нагляд за засудженими, в установі не здійснюються протитуберкульозні заходи, медичні карти стаціонарних хворих не ведуться взагалі. Це унеможливлює оцінку лікувального процесу.

Хворі перебувають у стаціонарі тривалий час без поставлених діагнозів і призначеного лікування. Кільком хворим без лікарських показань призначений сильнодіючий нейролептичний препарат (аміназин), що взагалі є надзвичайно грубим порушенням з урахуванням можливих побічних дій цього препарату на стан здоров’я людини. За наявністю лікарських рекомендацій, консультацій лікарями-спеціалістами останні не виконуються. Один із засуджених, який перебував у стаціонарі медичної частини, показань до стаціонарного лікування не мав, а був поміщений до стаціонару у зв’язку з агресивною, конфліктною поведінкою.

За фактом виявлених порушень Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини відкрито провадження та буде внесено відповідним центральним органам державної влади акти реагування Уповноваженого.