«На своїй рідній і любимій Україні я переживаю золоту старість, але немає спокою за рідну землю»

21/01/2016 15:07

Власну статтю з такою назвою подарувала представникам Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадському монітору Андрію Сторожуку підопічна Коростенського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці Житомирської обласної ради.

Побачене в геріатричному пансіонаті дозволило моніторам зрозуміти, чому підопічна з такою теплотою відзивається про свій «другий» дім. Перше, що вразило під час моніторингового візиту, це ідеальна чистота в усіх приміщенням пансіонату. Самі підопічні відзначають, що в їхніх кімнатах прибирають на день по 2-3 рази. Вразили посмішки на обличчях стареньких, адже у цьому пансіонаті створені такі умови, що підопічні і співають, і танцюють. «На Новий рік збиралися навколо ялинки усі бажаючі, вальс танцювали, весело було», –ділиться спогадами одна з підопічних.

«Я не буду вас супроводжувати, – сказав директор установи на початку візиту. – Ходіть, дивіться, розмовляйте з людьми. Вони вам без мене чесно скажуть, як їм тут живеться».

Підопічні охоче розповідали, що їжа смачна, що живуть як вдома. Дякували персоналові за чуйність і роботу. «А як нам погано працювати, коли у нас приклад такий гарний щодня, – поділилася враженнями старша медична сестра. – Наш директор і о третій ранку влітку на роботу приходив, щоб косити траву, поки роса». Але такі статті і розповіді про установи соціального захисту, на жаль, в Україні є швидше  виключенням, аніж правилом.

Є, звичайно, в пансіонаті і проблеми. Сутужно з підгузками для лежачих хворих. Адміністрація завжди в пошуку коштів на ремонт та утримання будівель в належному стані. Наприклад, планували створення м’ясного цеху, щоб забезпечувати своїх підопічних та працівників пансіонату якісною продукцією, але законодавство не дозволяє цього робити. І роками простоює обладнання, за допомогою якого можна було б нагодувати не лише своїх, але й підопічних інших пансіонатів. «Якщо ми розпочнемо виробництво, доведеться платити податки, які нам не під силу, тому такі заклади, як наш, треба звільняти від оподаткування, а для цього необхідно змінювати законодавство. Ми не можемо зрозуміти, чому держава не зацікавлена у тому, щоб люди вчилися забезпечувати себе самостійно, і не створює умови для цього», – такі думки директора пансіонату поділяють директори інших геріатричних пансіонатів. І з цим  важко не погодитися. 

 

За результатами моніторингового візиту будуть підготовлені акти реагування Уповноваженого до Міністерства соціальної політики України та Житомирської обласної державної адміністрації.