У пенітенціарних установах Запорізької області встановлено низку порушень прав і свобод засуджених

20/03/2015 16:20

Моніторингова група у складі працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та регіонального координатора зі зв’язків із громадськістю у Запорізькій області спільно з представниками громадськості здійснила візити до Софіївської виправної колонії (№55) та Бердянської виправної колонії (№77).

Візит до Бердянської виправної колонії  (№77) був пов’язаний із необхідністю перевірки інформації про побиття засуджених, які прибули етапом до зазначеної установи. Було встановлено, що 27 лютого 2015 року після прибуття чергового етапу до колонії, до кількох засуджених була застосовна фізична сила.

За вказаними фактами Уповноваженим з прав людини направлено лист до Генеральної прокуратури України із вимогою проведення ефективного розслідування.

Крім того, під час візиту моніторингова група отримала інформацію про інші порушення прав засуджених. Так, зокрема, адміністрацією установи встановлено значно жорсткіший режим відбування покарання, ніж це передбачено законодавством. Існує негативна практика залучення персоналом установ окремих засуджених до здійснення контролю за поведінкою інших. Такі особи застосовують непередбачені законодавством заходи покарання, які принижують гідність інших засуджених, застосовують до них фізичне та психологічне насильство.

За результатами вивчення умов тримання засуджених в установі також встановлено низку порушень. Так, камери дисциплінарного ізолятора та приміщень камерного типу не забезпечені належним природним і штучним освітленням та вентиляцією. Невирішеним залишається питання невідповідності штату лікарів, через що обов’язки начальника медичної частини виконує фельдшер.

Перебуваючи у Софіївській виправній колонії (№55), моніторингова група констатувала, що питання розміщення та забезпечення засуджених житловою площею належним чином не вирішується. В установі для засуджених не створені гідні санітарно-гігієнічні та побутові умови, які в окремих випадках суперечать вимогам законодавства та відомчих нормативно-правових актів.

Під час спілкування засуджені скаржилися на відсутність роз’яснювальної роботи з ними, у тому числі з правових питань, повільне вирішення проблем, пов’язаних з отриманням паспорта громадянина України, відсутність інформації щодо порядку звернення до Державної пенітенціарної служби України,органів прокуратури, Уповноваженого з прав людини тощо. Обґрунтованими є скарги на відсутність мінімального асортименту у крамниці установи, особливо санітарно-гігієнічних засобів та канцелярських товарів.

В ході візиту моніторинговою групою було виявлено, що покрівля гуртожитків та мережі комунально-побутового призначення потребують капітального ремонту, в окремих приміщеннях брудно, стіни затікають, покриті пліснявою. Санвузли перебувають у неналежному технічному стані, рами вікон від тривалого використання втратили необхідну функціональність.
За результатами моніторингового візиту до вказаних установ Міністерству юстиції України будуть спрямовані відповідні звіти із зазначенням виявлених недоліків і наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення, а також поінформовано Генеральну прокуратуру України