Виявлено порушення прав і свобод людини в діяльності правоохоронних органів Київської області

19/12/2014 16:42

Практика застосування норм Кримінального процесуального кодексу України у сфері захисту прав людини на початковій стадії досудового розслідування перебуває на постійному контролі Уповноваженого.

З метою вивчення стану дотримання прав і свобод людини при затриманнях за підозрою у вчиненні злочину, при поміщенні в ізолятори тимчасового тримання тощо в межах відкритого провадження Уповноваженого вже проведено низку заходів на території Львівської та Миколаївської областей, де виявлено характерні порушення та недоліки.

В розрізі вказаної проблематики працівниками Секретаріату Уповноваженого спільно з представниками Асоціації УМДПЛ за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні в період з 15 по 18 грудня 2014 року проведено відповідні заходи в м. Біла Церква Київської області.

У зазначений період були відвідані:

  • Білоцерківський МВ ГУМВС України в Київській області;
  • Київський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
  • Білоцерківський міськрайонний суд Київської області;
  • прокуратуру м. Біла Церква;
  • ізолятор тимчасового тримання Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області;
  • Білоцерківські міські лікарні № 1 та № 2, Білоцерківська станція екстреної медичної допомоги.


Попередній аналіз матеріалів, зібраних в ході проведених заходів, свідчить про непоодинокі випадки порушень правоохоронцями прав громадян на свободу та особисту недоторканність, права на захист тощо.

Зокрема, встановлені факти:

  • неправомірних затримань осіб без ухвали слідчого судді суду;
  • приховування фактів застосування працівниками міліції фізичної сили та спеціальних засобів до громадян з метою невжиття заходів реагування до винних та прийняття рішень прокуратурою міста, відповідно до вимог кримінально процесуального законодавства;
  • неінформування керівництвом ІТТ Білоцерківського МВ ГУМВС прокуратуру м. Біла Церква про факти виявлення тілесних ушкоджень у осіб під час проведення їх первинного медичного обстеження;
  • маніпуляції з фактичним часом доставляння особи до міськвідділу та обставинами затримання, в результаті чого створюється можливість порушувати встановлені законом процесуальні строки.


Наразі зібрані матеріали опрацьовуються, за результатами опрацювання відповідним органам державної влади будуть спрямовані акти реагування Уповноваженого з метою поновлення порушених прав та усунення чинників, які призводять до таких порушень.