У виправних закладах Миколаївської області виявлено факти порушень прав засуджених

16/09/2015 14:43

Моніторингова група у складі працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та регіонального координатора зі взаємодії з громадськістю Уповноваженого  у Миколаївській області спільно з представниками громадськості здійснила візити до Ольшанської (№53) та Казанківської виправних колоній (№93).

Монітори особисто спілкувалися із засудженими щодо дотримання правових норм персоналом закладу, а також безперешкодно оглянули камери та житлові приміщення, ознайомилися з порядком та умовами тримання засуджених. Під час моніторингу були виявлені системні порушення порядку тримання, що зумовлюють жорстоке, чи таке, що принижуюче гідність людини, поводження із засудженими.

Під час конфіденційних бесід із засудженими Ольшанської виправної колонії (№53) надходили скарги на неправомірні дії адміністрації установи, а також низьку якість харчування, що зумовлює масову відмову від їжі (засуджені харчуються за рахунок родичів). Засуджені, які працевлаштовані на підприємстві, не мають інформації про розмір нарахованої заробітної плати.

Після огляду житлових приміщень колонії було виявлено факти недодержання норм житлової площі на одного засудженого. Так, наприклад, в дільниці карантину, діагностики та розподілу в житловому приміщенні 5,4х6,5 м перебували 20 засуджених. Засуджені, які не мали своєї постільної білизни, спали на матрацах та подушках без наволочок.

Під час моніторингового візиту в приміщенні оперативної частини Ольшанської виправної колонії (№53) було виявлено засудженого П. з наявними тілесними ушкодженнями – переломами кісток верхньої кінцівки, численними саднами і синцями. За словами засудженого, травму він отримав 05.09.2015, в той же день звернувся до медичної частини, де йому були видані лише знеболювальні пігулки. Рентгенологічна діагностика і наступне накладання гіпсової пов’язки в медичній частині закладу відбулися лише 07.09.2015, при цьому гіпсову пов’язку накладав фельдшер. Цей факт дефекту надання медичної допомоги засудженому з важкою травмою може бути розцінений не інакше як неналежне поводження і катування. Про зазначену подію Уповноважений з прав людини поінформувала прокурора Миколаївської області з вимогою провести належне розслідування за фактом отримання засудженим тілесних ушкоджень середньої тяжкості та несвоєчасним наданням медичної допомоги.

Під час візиту монітори також зазначили, що попри проведення вибіркових поточних ремонтів, які здійснюються переважно за рахунок засуджених, в Ольшанській виправній колонії (№53) та Казанківській виправній колонії (№93) у житлових приміщеннях гуртожитків та камерах не створено гідні санітарно-гігієнічні та комунально-побутові умови, вони потребують модернізації та реконструкції. Крім того, не здійснюється належне прибирання, брудно, обмежений доступ до свіжого повітря та природного освітлення. Обладнання санвузлів не забезпечує зручності їх використанням та принижує гідність людини.

Під час спілкування засуджені скаржилися на відсутність роз’яснювальної роботи з ними, у тому числі з правових питань, повільне вирішення проблем, пов’язаних із отриманням паспорту громадянина України, відсутність інформації щодо порядку звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Державної пенітенціарної служби України, органів прокуратури тощо. Обґрунтованими є й скарги на відсутність мінімального асортименту у крамниці установи, особливо санітарно-гігієнічних засобів та канцелярських товарів, при цьому в Казанківській виправній колонії №93 засуджені можуть придбати продукти харчування і предмети першої необхідності не більше ніж на 60 грн в місяць. В Ольшанській виправній колонії (№53) взагалі відсутня можливість придбання продуктів у крамниці.

За фактом виявлених порушень Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини відкрито провадження, готуються відповідні акти реагування.