Через недостатність фінансування неможливо забезпечити права невиліковно хворих людей на якісне життя та збереження людської гідності

16/12/2014 15:30

Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини продовжують вивчати стан надання паліативної допомоги в Україні. Цього разу моніторинговий візит без попередження був здійснений до відділення паліативного лікування та хоспісного утримання Миколаївського обласного протитуберкульозного диспансеру (с. Надбузьке, Миколаївська область). До візиту також були долучені регіональний координатор зі зв’язків з громадськістю Уповноваженого з прав людини у Миколаївській області Олександр Синьов та громадський монітор Валерій Грець.

Заклад, розрахований на 60 ліжок, є місцем довготривалого перебування та проживання людей, хворих на туберкульоз, з невиліковною формою захворювання. Пацієнти відділення забезпечені ліками, у тому числі знеболювальними, посиленим харчуванням, також у відділенні є необхідні дезінфікуючі засоби. Зусиллями головного лікаря диспансеру та завдяки благодійній допомозі у закладі та у вказаному відділенні, в тому числі, змінені всі вікна на сучасні енергозберігаючі. У відділенні тепло. За шкідливі умови праці персоналу виплачуються надбавки, передбачені законодавством.

Під час проведення візиту монітори дійшли висновку, що побутові умови пацієнтів потребують покращення, а саме: необхідно провести ремонт у палатах і санвузлах, існує потреба в оновленні матраців, постільної білизни, меблів. Було б доречно у палатах розмістити телевізор або радіоприймач, адже через довготривале перебування у відділенні та неможливість змінити обстановку на певний період життя медичний заклад фактично стає домівкою для пацієнтів. А недостатність фінансування на покращення побутових умов порушує права пацієнтів на якісне життя та збереження людської гідності.

Під час моніторингового візиту до Миколаївської області також були відвідані установи систем охорони здоров’я та соціального захисту населення – Миколаївський будинок дитини та Степівський дитячий будинок-інтернат.

В ході відвідування вказаних закладів були оглянуті палати, житлові кімнати, медичні, культурно-дозвільні, лікувально-трудові, адміністративно-побутові та службові приміщення; вивчені особливості харчування, надання медичної допомоги, реабілітації підопічних та вихованців. Загалом дитячі заклади справили позитивне враження, а умови проживання вихованців, проведення реабілітаційної роботи та культурно-масових заходів, медична допомога відповідають міжнародним та вітчизняним стандартам.