Потребують вирішення проблеми у сфері надання спеціалізованої психіатричної допомоги військовослужбовцям – учасникам АТО

15/01/2015 17:20

Останнім часом суттєво зросла кількість військовослужбовців, які потребують лікування у зв’язку з отриманням різного ступеня важкості психічних розладів, викликаних травматичним ураженням головного мозку та важким стресом, перенесеним внаслідок участі у бойових діях.

Головна проблема полягає у відсутності медичних протоколів лікування психічних захворювань, що безпосередньо пов’язані з травмами, отриманими під час бойових дій, зокрема лінійно-вибуховими, контузіями тощо.

Крім того, наразі не вистачає потужностей медичних установ системи Міністерства оборони для надання стаціонарної психіатричної допомоги, тому військовослужбовці проходять лікування в лікарнях системи охорони здоров’я, й тут можуть виникати певні труднощі. Так, наприклад, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних сил України «у разі направлення на лікування  поза  розташуванням  частини військовослужбовці повинні… мати  при собі  направлення,  підписане   командиром   військової частини». Як наслідок, при виникненні потреби у лікуванні під час відпустки військовослужбовця, якщо частина, де він проходить службу, знаходиться в іншому регіоні, виникають труднощі з його госпіталізацією.

Ці та інші проблеми були виявлені під час моніторингового візиту до Чернівецької обласної психоневрологічної лікарні, у якому взяли учать працівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Темченко, громадський монітор Лариса Полулях та спеціаліст у галузі психіатрії Володимир Шурдук.

У зазначеній лікарні функціонує створений за ініціативою керівництва установи  Центр медико-психологічної реабілітації для учасників бойових дій АТО. Попри суттєві проблеми самої лікарні, Центру виділено кращі приміщення, а лікування та реабілітацію пацієнтів забезпечує кваліфікований персонал. З початку проведення АТО медичну допомогу в ньому вже отримали понад сто військовослужбовців.

Окрім системних проблем, про які вже згадувалося вище, виявлена проблема недостатнього фінансування харчування та забезпечення медикаментами. Для цієї категорії хворих у медичних закладах системи оборони воно значно вище, ніж у лікарнях системи охорони здоров’я. Саме з цих причин задля ефективного надання медичної допомоги лікарня гостро потребує сучасних антидепресантів, ноотропів, заспокійливих, адаптогенів та інших ліків, які неможливо придбати за виділені кошти.

Разом з тим, досвід роботи Центру є позитивним й може бути рекомендований до поширення серед інших медичних закладів.

Детальний звіт за результатами візиту буде направлено до Міністерства охорони здоров’я та Міністерства оборони для вжиття відповідних заходів реагування.