За сприяння Уповноваженого громадянину повернуто неправомірно утримані пенсійні виплати

15/01/2015 16:24

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся мешканець м. Києва Ігор Б. щодо неправомірного утримання переплати з його пенсії.

Заявник повідомив, що займався підприємницькою діяльністю, яку завершив більше 11 років тому. Однак інформації про зняття його з обліку як фізичної особи-підприємця в органах державної податкової служби не міститься у зв’язку з втратою його особової справи.

Провадженням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у цій справі встановлено, що з 2008 року заявник отримує пенсію за віком як непрацюючий пенсіонер. Статус непрацюючого пенсіонера йому було надано органами Пенсійного фонду неправомірно, без дотримання встановленої процедури підтвердження цього факту довідкою органів податкової служби про те, що він не перебуває на обліку як фізична особа-підприємець, як того вимагало чинне на той час законодавство.

У зв’язку з виявленням обставини, що впливає на розрахунок розміру пенсії заявника (незняття заявника з обліку в податкових органах як фізичної особи-підприємця, а відповідно й визнання його працюючою особою) органом Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії та розпочато утримання з Ігоря Б. надміру виплачених коштів.

Водночас відповідно до норм частини першої статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» примусовому стягненню із пенсіонера підлягають суми пенсії лише у випадку, коли вони виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

З метою перевірки правомірності проведення утримання з пенсії Ігоря Б. Уповноваженим з прав людини було направлено відповідне звернення до Пенсійного фонду України. Перевіркою підтверджено неправомірність утримання коштів з пенсії заявника, у зв’язку із чим управлінню Пенсійного фонду за місцем реєстрації пенсіонера вищестоящим органом доручено утримані з пенсії кошти повернути в повному обсязі.