Аксана Філіпішина: «Підбурювання до дискримінації – це одна з форм дискримінації, що є небезпечним прикладом розпалення агресії»

14/09/2017 15:08

До Уповноваженого з прав людини звернувся голова «Об’єднання ромів Ужгорода», поскаржившись на розміщення у соціальній мережі Фейсбук на сторінці з назвою «Національний рух «Карпатська Січ» публікації, яка містить мову ворожнечі по відношенню до ромів та заклики до насильства за етнічною ознакою. Серед іншого, оприлюднений допис містить посилання на інтернет-публікації у Закарпатських ЗМІ про вчинені кримінальні правопорушення особами ромської національності.

На переконання Представника Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксани Філіпішиної, оприлюднений допис містить ознаки підбурювання до дискримінації та є небезпечним прикладом розпалення ненависті й агресії стосовно представників ромської національної меншини.

«Водночас вказані повідомлення у ЗМІ є неприпустимими, адже призводять до формування негативного ставлення до представників ромської спільноти, створюють стосовно них напружену, ворожу атмосферу, принижують людську і національну честь і гідність, призводять до дискримінації та стигматизації», – переконана Представник Уповноваженого.

Крім того, одним із важливих принципів і завдань Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, затвердженої Указом Президента України від 08.04.2013 № 201/2013, є здійснення заходів щодо запобігання дискримінації ромів та сприяння формуванню у суспільстві толерантного ставлення до них.

«Підтримка недискримінаційного, толерантного ставлення до  ромів, недопустимість використання будь-яких проявів мови ворожнечі щодо них є важливими складовими в системі комплексного вирішення питання інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини», – вважає Аксана Філіпішина.

Відтак, Представник Уповноваженого звернулась до керівництва Закарпатської облдержадміністрації з проханням повідомити про заходи, які вживаються для запобігання та протидії поширенню матеріалів, які принижують національну честь і гідність ромів, передають неповагу до культурних традицій цієї етнічної меншини, сприяють їх стигматизації та дискримінації, а також посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини.

Також було направлено лист і до керівництва ГУ НП у Закарпатській області з проханням вжити заходів реагування за вищеописаними фактами поширення мови ворожнечі та розпалення ненависті й агресії стосовно представників ромської національної меншини.

«Друковані засоби масової інформації в Україні не можуть бути використані для розпалювання національної ворожнечі. Водночас публікація матеріалів, які можливо кваліфікувати як розпалювання національної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності або підбурювання до дискримінації тягне за собою, зокрема, і кримінальну відповідальність. Також прошу звернути увагу на неприпустимість поширення представниками правоохоронних органів інформації про правопорушників із зазначенням їх національного, етнічного чи расового походження», – йдеться у листі Представника Уповноваженого.