Засуджених годують зіпсованими продуктами та безпідставно тримають у штрафних приміщеннях

14/07/2016 11:37

Це виявила моніторингова група у складі працівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини та громадських моніторів під час візиту до Вознесенської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області (№ 72).

Учасники моніторингової групи ознайомилися з документацією установи, умовами тримання засуджених, оглянули житлові та виробничі приміщення, а також поспілкувалися із в’язнями щодо дотримання їхніх прав.

Відвідавши їдальню, монітори виявили у холодильнику мішок з рибою, яка мала сильний неприємний запах.

Адміністрація колонії не дотримується норм житлової площі у гуртожитках для в’язнів, дисциплінарних приміщеннях і навіть кімнатах тривалих побачень.

Під час візиту у прогулянковому дворику штрафних приміщень, який має площу лише 6 м2, було виявлено трьох в’язнів, які очікували на конвоювання до інших установ. При цьому, документи, необхідні для тримання вказаних осіб на території штрафних приміщень, були відсутні.

Унаслідок розміщення камер дисциплінарного ізолятора у напівпідвальному приміщенні та відсутності в них примусової вентиляції, вологість повітря в камерах підвищена. Природнє та штучне освітлення в них недостатнє, відсутнє нічне освітлення, санвузли не обладнані бачками із напівавтоматичним зливом води. Одночасно виявлено три камери, площа кожної з яких складає лише 3,5 м2.

Більшість скарг, які надходили від ув’язнених, стосувалися питної води, яка подається до колонії лише 2-3 рази на добу не більше, ніж на 2 години. Весь інший час подається технічна вода, яка непридатна для вживання.

В ході візиту моніторами також виявлено порушення прав засуджених на приватність, медичну допомогу, належну оплату праці, а також порушення правил техніки безпеки.

Одночасно в установі вивчалось питання профілактики та запобігання ВІЛ/СНІДу. На день візиту в колонії трималося 17 ВІЛ-позитивних осіб, з яких 9 отримують високоактивну антиретровірусну терапію. Вказані особи у повному обсязі забезпечені ліками та мають доступ до медичного обстеження. В установі створені достатні умови для проведення перед- та післятестового консультування.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України направлено відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та практичних рекомендацій щодо їх усунення.