Доступність осіб з обмеженими можливостями у м. Одеса до об’єктів фізичного оточення є неналежною

14/06/2017 12:34

У рамках провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, відкритого за зверненням ГО «Оберіг-Одеса» та ГО «А.Д.К.» щодо порушення прав осіб з обмеженими можливостями на безбар’єрне середовище у м. Одесі, фахівцями Офісу Омбудсмана спільно з представниками зазначених громадських організацій було проведено моніторинг стану доступності цієї категорії осіб до об’єктів громадського призначення, дорожнього сервісу, транспорту тощо.

У ході моніторингу було виявлено як позитивні приклади доступності, так і наявні недоліки.

Поліпшення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями, їх соціальної реабілітації, працевлаштування та вільного доступу до об’єктів громадського призначення в Одесі частково досягається за рахунок функціонування міської програми «Рівність», започаткованої у 2008 році. Однак у рамках цієї програми забезпечується створення умов доступності переважно на об’єктах комунальної власності Одеської міської ради.

У ході моніторингу посадові особи Одеської міської ради підтвердили відсутність в органів місцевого самоврядування істотних важелів впливу для забезпечення доступності до усіх об’єктів фізичного оточення (насамперед, тих, що перебувають в підпорядкуванні приватних організацій та фізичних осіб). Вони наголосили також на необхідності вдосконалення чинного законодавства України з метою надання органам місцевого самоврядування додаткових повноважень у цій сфері та посилення відповідальності за нестворення доступного середовища для зазначеної категорії громадян.

За результатами моніторингу було напрацьовано пропозиції стосовно забезпечення доступності для людей з обмеженими можливостями, які будуть надіслані керівництву Одеської міської ради та Одеської обласної державної адміністрації. Рекомендації будуть також направлені уповноваженим центральним органам влади, до повноважень яких належить розроблення законодавчих та нормативно-правових актів, необхідних для врегулювання окреслених проблемних питань.