Відбувся моніторинг стану дотримання прав засуджених до обмеження волі у ДУ «Хролівський виправний центр»

11/08/2017 11:04

На день проведення візиту в державній установі «Хролівський виправний центр (№ 140)» (Харківська область) трималось 105 осіб.

Працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини спільно з представником громадськості безперешкодно поспілкувалися з особами, які відбувають покарання, відвідали житлові та інші приміщення, ознайомилися з документацією установи.

Під час відвідання виробничої зони моніторинговою групою встановлено, що засудженим видаються засоби захисту, зокрема окуляри, респіратори, проте засуджені не завжди їх використовують. Працевлаштовані на виробництві особи знають про розмір свого заробітку та володіють інформацією щодо коштів, які з них утримуються.

У центрі добре налагоджена профілактична робота із засудженими з метою попередження вчинення порушень режиму утримання та подальшого накладення дисциплінарних стягнень. Камери штрафного ізолятора розраховані на 2-3-х чоловік, площа камер відповідає встановленим нормам чинного законодавства. У приміщеннях штрафного ізолятора моніторинговою групою виявлено незначні порушення, на які звернуто увагу керівництва установи: відсутність бачків з питною кип’яченою водою та неможливість засудженим самостійно відкривати кватирку для доступу свіжого повітря.

Особлива увага під час візиту приділялась вивченню забезпечення права засуджених на охорону здоров’я. На підставі ст. 63 КВК України лікувально-профілактична та протиепідемічна робота організовується та проводиться тут на загальних підставах відповідно до законодавства про охорону здоров’я закладами МОЗ. Вживаються заходи щодо профілактики розповсюдження небезпечних хвороб, проводиться роз’яснювальна робота з метою попередження ВІЛ-інфікування.

Однак, слід зазначити, що відсутність передбачених типовим штатним розписом посад медичних працівників у виправних центрах унеможливлює організацію початкового (долікарського) етапу первинної медичної допомоги в установі, у тому числі невідкладної, ведення медичних карток засуджених, планування і організацію періодичних медичних обстежень і медичних оглядів, диспансерного обліку, здійснення санітарно-протиепідемічних заходів в житлових приміщеннях, на виробництві, в лазні і їдальні тощо. Водночас, недосконалість національного законодавства в сфері охорони здоров’я щодо надання медичних послуг засудженим до обмеження волі у виправних центрах, а саме – відсутність посади фельдшера, призводить до часткового порушення права на охорону здоров’я осіб, засуджених до покарання у вигляді обмеження волі.

Моніторинговою групою було виявлено 32 засуджені, які потребували планового флюорографічного обстеження. Згідно з інформацією, наданою керівництвом центру, 10 серпня 2017 року на базі сільської медичної амбулаторії сімейного лікаря с. Пономаренки було здійснено флюорографічне обстеження засуджених. Огляд було проведено на базі мобільного цифрового флюорографічного кабінету із залученням лікарів відповідних напрямів. Таким чином, наразі засуджених, яким вчасно не проведено профілактичне флюорографічне обстеження, в установі немає.

Звіт за результатами моніторингового візиту буде направлено до Міністерства юстиції України.